+48 535 173 869 contact@nuki.pl

Zbliża się wielki dzień, Wasze dziecko niedługo się urodzi, a Wy nie wiecie jakie meble będą dla niego najlepsze. To zrozumiałe, że chcecie, aby maluszek był bezpieczny w swoim pokoju. Niektórzy z nas są bardzo wyczuleni na punkcie bezpieczeństwa i zwracają uwagę na najdrobniejsze szczegóły. Wcale nas to nie dziwi, gdyż nasi najmłodsi nie potrafią w pełni kontrolować swego ciała a bezpieczne ich otoczenie to podstawa. Sklepy oferują szeroki wachlarz mebli dla dzieci, ale czy wszystkie są bezpieczne? Pomożemy Wam wybrać meble, które zagwarantują, że Wasze dzieci będą mogły w bezpieczny sposób z nich korzystać.

Certyfikaty i normy bezpieczeństwa

Nie dla wszystkich certyfikaty są najważniejsze, jednak warto o nich pamiętać, gdyż potwierdzają one, że meble są przetestowane przez specjalistów i  bezpieczne do użycia. Muszą one spełniać szereg określonych norm Unii Europejskiej, żeby gwarantować naszym milusińskim bezpieczeństwo. Przy zakupach warto zapytać sprzedawcę o certyfikat produktu lub chociaż o zgodność mebla z normami. Meble dla najmłodszych nie mogą mieć ostrych krawędzi, wystających części i zadziorów. Szuflady i szafki powinny mieć mechanizmy, które chronią przed przytrzaśnięciem palców. W sklepach dostępne są również dodatkowe zabezpieczenia zapobiegające otwarciu szuflad czy drzwiczek – w ten sposób uda nam się uniknąć płaczu. Warto zwrócić uwagę również na bezpieczeństwo pod względem „chemicznym”, warto sprawdzić jakich lakierów, bejc czy olejów używa producent do konserwacji mebli. Meble dla najmłodszych powinny być zabezpieczone środkami na bazie wody bez zawartości metali ciężkich.

Łóżeczka i kołyski

Łóżeczko i kołyska to miejsca gdzie nasze pociechy spędzają najwięcej czasu, to miejsce gdzie dziecko powinno spokojnie spać i mieć słodkie sny. Maluch będzie je kojarzył z bezpieczeństwem. Właśnie dlatego muszą być one odpowiednio skonstruowane, abyście mieli pewność, że możecie zostawiać w nich dziecko samo w nocy. Łóżeczka i kołyski powinny spełniać normy bezpieczeństwa PN-EN 1130-1 oraz PN-EN 1130-1 [PN-EN 1130-1:2001; PN-EN 1130-2:2001]. Normy te regulują warunki bezpieczeństwa dotyczące materiałów, konstrukcji, pakowania oraz instrukcji i oznakowania. Łóżeczko wyprodukowane zgodnie z normami będzie miało symbol CE. Jednym z kluczowych elementów są odstępy między szczeblami łóżeczka czy kołyski, muszą one być o odpowiedniej szerokości, z jednej strony nie za wąskie a z drugiej nie za szerokie aby rączka czy główka dziecka nie utknęła w nich. Regulowana przepisami jest również wytrzymałość dna łóżeczka po to, aby się ono nie zerwało pod ciężarem malucha. Warto zwrócić uwagę czy łóżeczko posiada regulację, czy boku łóżeczka są na tyle wysokie, ze gwarantują że dziecko nam nie wypadnie. Wszystkie krawędzie mebla powinny być zaokrąglone oraz nie zawierać zadziorów. Kolejną istotną kwestią są otwory na okucia i śrubki, powinny one mieć średnicę mniejszą bądź równą 6mm, aby zapobiec wkładaniu paluszków. Wybierając pierwsze meble dla naszych najmłodszych pamiętajmy aby materiały z których są one wykonane były w najwyższych klasach jakościowych oraz nie zawierały wad strukturalnych.

Pamiętajmy również, o tym aby farby i lakiery miały odpowiednie atesty nieszkodliwości PZH.

Kołyska jest meblem, który bardzo dobrze wpływa na rozwój dziecka. Pamiętajmy jednak, że kołyska jest meblem który stosujemy do momentu aż nasza pociecha nie zacznie wstawać i siadać.

W przypadku kołyski, powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na to, czy jest ona stabilna i wytrzymała, czy nie przechylać się zbyt mocno na boki oraz czy ma płaskie dno, które będzie dobrą podporą dla materaca.

Pozostałe meble dla niemowląt

W przypadku mebli dla starszych dzieci, odpowiedzialność przede wszystkim spada na rodziców, ponieważ nie ma obowiązku certyfikowania mebli przeznaczonych do własnego użytku. Istnieją europejskie normy dotyczące komód zintegrowanych z przewijakiem (EN 12221-1:1995) oraz szaf dziecięcych (EN 71-3:1994/2000 oraz EN 1727).

Szafy, przeznaczone dla dzieci nie mogą zawierać elementów, które dziecko mogłoby połknąć, a półki i szuflady muszą być zabezpieczone przed wypadnięciem. Szafa powinna być też przymocowana do ściany paskiem bezpieczeństwa na wypadek, gdyby dziecko próbowało się na nią wspiąć. Podobnie jak w przypadku łóżeczek należy również upewnić się, czy wszelkie farby i lakiery mają certyfikaty bezpieczeństwa PZH.

Kolejnym meblem który używany jest przez nasze pociechy są krzesła i taboreciki. Ta grupa mebli dla dzieci również ma kilka wytycznych, ktore dobrze aby te meble spełniały. Krzesełka powinny przede wszystkim być stabilne i mieć szeroki rozstaw nóg tak aby nasz maluch nie przewrócił się. Przy zakupie krzesełek na kółkach należy zwrócić tez uwagę czy posiadają one odpowiednie blokady kółek, które zapobiegną przemieszczaniu się fotelika np. podczas posiłku.

Meble dla starszych dzieci

Przy zakupie mebli dla przedszkolaków i dzieci w wieku szkolnym musimy sami zwracać uwagę na ich bezpieczeństwo, gdyż w polskim prawie nie ma obowiązku ich certyfikowania. Powinny one być dostosowane do wzrostu, wieku i poziomu rozwoju dziecka. Żeby mieć gwarancję bezpieczeństwa, trzeba szukać mebli oznakowanych certyfikatem CE zdobytym przez producenta dobrowolnie. Warto jednak zwrócić uwagę, czy meble nie posiadają ostrych krawędzi, czy z mebli nie wystają jakieś elementy, które mogą powodować zaczepienie się dziecka.

Inaczej wygląda kwestia mebli produkowanych dla przedszkoli i szkół. W tym wypadku wymagane są certyfikaty bezpieczeństwa. Produkty takie są certyfikowane według normy PN-EN 1729 – 1:2007 i przechodzą dokładne testy pod względem bezpieczeństwa i funkcjonalności. Szafki i półki muszą być dostosowane do wzrostu dziecka, aby mogło ono dosięgnąć zabawki. Meble powinny mieć, oczywiście, atesty bezpieczeństwa farb i lakierów wydane przez PZH.

Meble marki Nuki.pl zaprojektowane zostały tak aby spełniać wszelkie niezbędne normy oraz aby przechodziły testy bezpieczeństwa. Meble NUKI gwarantują nie tylko trwałość produktu ale i bezpieczeństwo przy zachowaniu fajnego designu. Kupując meble i akcesoria NUKI, możecie być pewni, że Wasz maluch będzie mógł cieszyć się meblem w bezpieczny i wygodny sposób.

Jednak bez względu na to, jakie meble kupujemy, pamiętajmy, że nic nie zastąpi czujności rodzica. Powinniśmy zwracać uwagę na nasze pociechy nawet posiadając najlepiej zaprojektowane i wykonane meble.

Zobacz więcej produktów