+48 535 173 869 contact@nuki.pl

 

Wybierając meble do sypialni naszego dziecka powinniśmy wziąć pod uwagę wiele czynników. Większość z nas kieruje się wyglądem mebli, i ich ceną. Coraz więcej ludzi jednak zwraca uwagę na niezwykle istotny czynnik jakim jest bezpieczeństwo mebli i ich trwałość. Jak wybrać więc meble do pokoju swojego dziecka by mogło one cieszyć się z jego funkcjonalności a przy tym rodzice mogli być spokojni o bezpieczeństwo swojej pociechy?


Stabilność przede wszystkim

Wolnostojące meble powinna być przymocowana do podłogi/ściany. Ich stabilność dobrze jest po montażu przetestować. Ma to znaczenie szczególnie w przypadku lżejszych mebli, które mogą się łatwo przewrócić. Jeśli coś zdaje nam się niestabilne – przymocujemy to za pomocą kołka, lub innego rozwiązania jakich wiele na rynku. W pokoju dziecięcym zdecydowanie lepiej dmuchać na zimne – nie stawiajmy ciężkich przedmiotów na meblach które są do tego nieprzeznaczone, a kiedy już musimy postawić coś cięższego – wybierajmy najniższe półki mebla. Poinstruujmy też dzieci żeby nie wspinały się na meble – jeśli jednak dziecko ma aspiracje alpinistyczne, może dobrym pomysłem byłoby zamontowanie mu w pokoju ścianki wspinaczkowej.

Zadbaj o krawędzie

Narożniki i krawędzie mebli mogą stanowić nie lada zagrożenie dla dziecka. Nie tylko istnieje niebezpieczeństwo uderzenia w nie podczas zabawy, czy potknięcia się, ale i same krawędzie w wielu popularnych meblach często są na tyle ostre że można się nimi skaleczyć. Z tego względu warto wybrać meble które są odpowiednio wyprofilowanie tak by być maksymalnie bezpiecznymi dla dziecka. Z pomocą przychodzą tutaj meble NUKI, które projektowane są tak by być możliwie bezpiecznymi zarówno dla dzieci, jak i dorosłych z nich korzystających. Nasze meble te są zaprojektowane i wykończone bezkompromisowo – i chociaż mogą być nieco droższe niż skandynawska konkurencja, to są zdecydowanie bezpieczniejsze – widać to na pierwszy rzut oka.

Zabezpiecz szafki i gniazdka elektryczne

Jeśli projektujemy pokój dla młodszego dziecka, dobrze jest zabezpieczyć gniazda elektryczne specjalnym nakładkami. Specjalne nakładki da się kupić w większości sklepów budowlanych. Jeśli jesteśmy dopiero na takim etapie budowy mieszkania, gdzie nie ma jeszcze gniazdek, być może dobrym pomysłem będzie wybranie tzw. gniazda z przesłonami torów prądowych. 

Jeśli w sypialni naszego dziecka znajdują się szafki do których malec nie powinien mieć dostępu, również należy je w odpowiedni sposób zabezpieczyć. Warto mieć na uwadze że dzieci cechują się sporą kreatywnością, również w dostawaniu się tam gdzie nie powinny  – najlepiej mniej bezpieczne przedmioty – jeśli to możliwe – po prostu usunąć z ich pola widzenia.


Wybierz meble z odpowiednich materiałów
Wybór mebli z odpowiednich materiałów ma znaczenie z wielu powodów. Po pierwsze, meble wykonane z odpowiednio trwałych materiałów po prostu będą służyły nam dłużej. Po drugie, ekologiczne, możliwe neutralne dla przyrody materiały zminimalizują prawdopodobieństwo wystąpienia u dziecka podrażnień i reakacji alergicznych (takie mogą się pojawić np. jeśli w procesie produkcji został wykorzystany formaldehyd). 

 

Podsumowując – kierujmy się zdrowym rozsądkiem

Oczywiście, na pewno każdy z nas jest w stanie wymienić jeszcze wiele innych czynników warunkujących bezpieczeństwo dziecka we własnym pokoju. Przy “zabezpieczaniu” przestrzeni warto kierować się przede wszystkim zdrowym rozsądkiem i wyobraźnią – każdy pokój jest trochę inny, a najlepsze rozwiązania to te, które szyjemy na miarę.